Tusnoda Thin-Blade Offset Nipper for VVF 2 6mm×3-core 200mm (PUN-200TG)
Product Description
Professional cutters for electrical work featuring an eccentric leverage mechanism that reduces hand fatigue during long shifts. Standard 200 mm class; overall length 214 mm (8.4 in). Weight 283 g (10.0 oz). TG model by TSUNODA GLOBAL in signature Yellow & Black with a textured, non-slip grip for a secure, powerful hold.
Cutting capacity: VVF cable 2.6 mm x 3 cores; IV wire 22 mm2 (approx. AWG 4); soft iron wire diameter 2.6 mm (approx. AWG 10); soft copper wire diameter 4.0 mm (approx. AWG 6). Built for professional job sites, delivering clean cuts with less effort.
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Description
Product Description
You may also like
Thumbnail 1Thumbnail 2
KVK Single Handle Shower Faucet KM5021TEC
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Toray Trevino RS52-WG Water Purifier Shower hed Water Filters & Softeners
KEIBA PL-727 / FF7 Premium Japanese Flush Cutting Plier
KEIBA Midget Diagonal Pliers MN-A05 Japan
KEIBA Plastic nipper Flat 90 degree blade (143mm) PL-796 made in japan