Tsunoda 225mm Offset Power Pliers with Crimper for Electrical Work (PP-225ATG)
Product Description
Compact yet high capacity: overall length 238 mm, weight 356 g. Cutting performance: VVF cable 2.6 mm x 3-core, soft copper wire up to 5.0 mm diameter, soft iron wire up to 4.0 mm diameter, stainless wire up to 2.6 mm diameter, and IV wire up to 22 sq mm. Includes a simple crimping function for on-site convenience (not a dedicated crimping tool).
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Description
Product Description