TIGER Rice Cooker 5.5 Rice Cooker with Microcomputer Cooking Menu White JBH-G101W 100V
Product Description
This rice cooker has a maximum rice cooking capacity of 5.5 cups or 1.0L. It uses full surface heating on the lid, sides, and bottom for even cooking. The body size is 25.2 cm (width) X 34.9 cm (depth) X 21.5 cm (height) and weighs 3.0 kg. It has a power supply of 100V and a maximum power consumption of 635W. The product comes with a 1-year warranty.
Product Specification
Black Far-infrared Thick Kettle (1.7mm) for fluffy rice. Eco-friendly cooking menu that saves steam by 30%. 2 timers for cooking (2 memories). "Eco Cooking" menu for cooking different types of food. "White rice", "Quick cooking", "Cooked rice", "Rice porridge", and "Cook" menus are available.
Usage
* Please note that rice cookers and electric kettles (electric water pots) designed for voltages other than 100V are not covered by our warranty.
-71%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Description
Product Description
Product Specification
Usage