Sony Electret Condenser Microphone for PC/Gaming ECM-PCV80U USB
Condenser microphone, plug-in powered
Unidirectional
Frequency response: 80Hz-15kHz
Sensitivity: -40dB±3.5dB
Output connector: USB, 3.5mm stereo mini
USB connection via the included Audio Box or connection to the microphone input terminal (3.5mm stereo mini) for connection to a PC.
Microphone output connector: XLR 3-pin (male)
Size and weight: Diameter 43mm, Length 160mm, 300g
Can also be connected to PS4 and used for live game play and voice chat.
~From the manufacturer's website
Recommended for recording audio for PC video contribution (Nico Nico Douga/YouTube, etc.)
 High sound quality through digital transmission by the included USB Audio Box
Connect directly to the microphone jack of a PC equipped with a stereo mixer function.
Supports USB Audio Box sound delay processing.
Windows and Macintosh OS Compatible Can be used with both Windows (R) and Macintosh (R).
-70%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Description
Unidirectional
Frequency response: 80Hz-15kHz
Sensitivity: -40dB±3.5dB