Nissho Kogyo Voltage Converter Transformer AC110V 130V to 100V 1800W NDF1800U
Product Description
Product Specification
- Input Voltage: AC110 to 130V (50/60Hz)
- Output Voltage: AC100V
- Output Capacity: 1800W
- Outlet: 2 outlets
- Cord Length: 1.7m
- Main Unit Power Plug: Type A
- Output Outlet: Type A (with 2 outlets)
Usage
This transformer is suitable for use with electrical products that require a power consumption capacity of up to 1800W. It is recommended for use in short durations of 1 hour or less. For continuous use exceeding 1 hour, select a transformer with a capacity of at least 1.25 times the power consumption value of the electrical product to ensure safety and reliability. Note that the frequency cannot be converted, so the input frequency will be the same as the output frequency. This may affect the performance of AC motors and timer-equipped electrical products if the frequencies differ.
Important Information
-70%
Product Description
Product Specification
- Output Voltage: AC100V
- Output Capacity: 1800W
- Outlet: 2 outlets
- Cord Length: 1.7m
- Main Unit Power Plug: Type A
Usage