Nissho Kogyo Transformer Overseas Popular Type AC110V~AC127V to AC100V 1500W NDF Series NDF-1500U
Product Description
This down-spec transformer, with a manufacturer's model number of NDF-1500U, is an affordable option for using Japanese electrical products overseas. It has a built-in thermal fuse for safety and can handle an output capacity of 1500W. The main unit plug is a type A plug and it has two outlets. The size of the transformer is 95mm (W) x 139mm (D) x 115mm (H) and it weighs approximately 3.5kg. The input voltage is AC110~127V (50/60Hz) and the output voltage is AC100V. The cord length is 1.6m and it can be used in countries such as the U.S.A., Canada, and Taiwan. Please check the input voltage and consumption capacity before use.
Product Specification
- Manufacturer's model number: NDF-1500U
- Size: 95mm (W) x 139mm (D) x 115mm (H)
- Weight: Approx. 3.5kg
- Input voltage: AC110~127V (50/60Hz)
- Output voltage: AC100V
- Outlet: 2 outlets
- Cord length: 1.6m
- Output capacity: 1500W
- Main unit plug: A plug
Usage
Product Description
Product Specification
- Weight: Approx. 3.5kg
- Output voltage: AC100V
- Outlet: 2 outlets
- Cord length: 1.6m
- Output capacity: 1500W