Hitachi Pressure IH Rice Cooker 5.5 cup 1.0L RZ-KV100Y AC220-230V Made in Japan
Product Description
Experience the perfect blend of pressure, steam, and steam cut technology with Hitachi's new IH rice cooker, designed for overseas use. This advanced rice cooker features a 3mm thick, multi-layered iron pot that ensures delicious, quick, and convenient cooking.
The cooker boasts a powerful iron pot with a 3mm thickness, ideal for induction heating (IH). The pot is coated with fluorine mixed with high thermal conductivity gold particles and carbon that emits far-infrared rays.
Product Specification
Manufacturer: HITACHI
Model Number: RZ-KV100Y
Voltage: 220V-230V 50Hz/60Hz
Cooking Method: Pressure IH
Capacity: 5.5 cups (1.0 liters)
Power Plug Type: SE Type
Power Cord Length: 1.0m
Power Consumption: 1400W
Dimensions: 258 × 378 × 236mm
Package Dimensions: 300 × 420 × 270mm
Weight: 6.2kg
Package Weight: 7.8kg
Display Languages: English, Chinese (Japanese and Korean panel stickers included)
Instruction Manual Languages: Japanese, English, Chinese, Korean
Country of Origin: Japan
* Please note that rice cookers and electric kettles (electric water pots) designed for voltages other than 100V are not covered by our warranty.
Product image 1
Description
Product Description
Product Specification
Manufacturer: HITACHI
Model Number: RZ-KV100Y
Voltage: 220V-230V 50Hz/60Hz
Cooking Method: Pressure IH
Power Plug Type: SE Type
Power Cord Length: 1.0m
Power Consumption: 1400W
Dimensions: 258 × 378 × 236mm
Weight: 6.2kg
Package Weight: 7.8kg
Country of Origin: Japan