Fujiya Electric Straight Scissors PRO KUROKIN 180mm FM04-180N-BG
size:180mm
Weight:108g/w
Cutting capacity:Resin diameter 20mm/VA/VVF wire diameter 2.0 x 3 cores/VCT wire diameter 5.5mm x 3 cores/iron plate 0.5mm
Material: Special steel
Suitable for a wide range of cutting work such as cables, braid, paper, etc. used for internal and external line work [Applications] For electrical and telephone work [Features] ・Cut VA wire, VVF wire, VCT wire, 0.5mm steel plate, etc. [Blade tip is long and straight, suitable for delicate work, peeling work, etc. Safety stopper for easy one-handed operation and secure fastening when storing. Do not use this product for any object with electricity flowing through it. Doing so may result in electric shock. Make sure of the safety of your surroundings when working with this product. Wear protective goggles, etc. when working. Do not use the product beyond its capacity.
-70%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Description
size:180mm
Weight:108g/w
Material: Special steel