DIAMOND First Wave SRH776 Handheld Rod Antenna 144/430MHz 120/150/300/450MHz
Product Description
Product Specification
- Frequency: 144/430 MHz band transmission (FM), 120 MHz (air band), 150/300/450 MHz band reception
- Total Length: 44 cm (maximum), 16 cm (minimum)
- Antenna Type: Monopole
- Weight: 40 g
- Configuration: 1/4λ (144 MHz), 1/2λ (430 MHz)
- Connector/Impedance: SMA-P/50Ω
- Power Handling: 10W
Usage
-70%
Product Description
Product Specification
- Antenna Type: Monopole
- Weight: 40 g
- Power Handling: 10W