ANEST IWATA KIWAMI4 Center cup Nozzle bore diameter 1.4mm KIWAMI4-14BA4
With the full model change of W-400/LPH-400 for the first time in 23 years, the spray gun "'kiwami" brand dedicated to automotive repair has been newly added to the "''kiwami4" brand. kiwami4" has been added to the "kiwami" brand.
Inheriting the features of the remodeled WIDER4, the new "kiwami4" has been redesigned with new functionality and design, making it easier to use and more sophisticated than ever before.
Features
Improved handling performance
Easy maintenance is now possible.
Stable coating with less individual variability and lot-to-lot variation.
*Basic performance (cap, nozzle, needle) is the same as the conventional model.
In addition, a groove is provided behind the needle valve to facilitate attachment and removal.
Simplified specifications
Gravity type
Nozzle shape: straight
Nozzle diameter: 1.4mm
Air consumption: 270 l/min
Paint output: 250 ml/min
Pattern opening: 300mm
Other Models
Nozzle diameter: 1.3mm
Nozzle diameter: 1.4mm (this model)
Product image 1
Description
Features
Improved handling performance
Simplified specifications
Gravity type
Nozzle shape: straight
Nozzle diameter: 1.4mm
Air consumption: 270 l/min
Paint output: 250 ml/min
Pattern opening: 300mm
Other Models
Nozzle diameter: 1.3mm